Activitat Del Lenguaje Oral
Enviado por davidnaudo • 13 de Enero de 2013 • 1.136 Palabras (5 Páginas) • 287 Visitas
ACTIVITAT DEL LLENGUATGE ORAL
1. Títol:
La vaca Connie al bosc!
2. Edat:
3- 4 anys.
3. Durada:
45 min.
4. Lloc:
Aula.
5. Objectius:
- Consolidar la comprensió
- Potenciar l’expressió.
- Potenciar el llenguatge.
- Conèixer els animals del bosc.
- Potenciar l’ús de la pissarra digital.
- Potenciar la motricitat fina amb l’ús del ratolí.
6. Descripció:
Visualització de contes interactius.
7. Activitat:
7.1 Preparació/Motivació:
Els hi expliquem als infants que estem treballant l’unitat didàctica del bosc. Els motivem i ambientem amb preguntes com: “quins animals coneixeu del bosc?” “heu anat al bosc?” “heu vist algun esquirol? I un os?” Un cop introduït el tema, passem a l’activitat.
7.2 Desenvolupament:
Assentem als infants al terra, de manera que puguin veure tots la projecció del conte a través de la pissarra digital.
L’educador/a accedeix a la pàgina web corresponent per iniciar el conte interactiu.
Aquest conte interactiu treballa els animals del bosc. La protagonista, la Connie, ens convida a buscar a tots els animals del bosc.
Nosaltres haurem de motivar als infants perquè els busquin. Cada cop sortirà un infant diferent per “clicar” sobre l’animal quan sigui trobat.
Entre diapositiva i diapositiva seguirem motivant als infants perquè estiguin atents: “quins animals acabem de veure el la diapositiva?” “ quin animal us agrada més dels que hem vist?”
Un cop haguem acabat el conte, comentarem l’activitat amb els nens i nenes. Preguntarem sobre el contingut en si, que serien els animals i també sobre el mètode, és a dir, el conte interactiu.
8. Material i recursos:
- Pissarra Digital
- Web:
http://www.lavacaconnie.com/home.htm
ACTIVITAT DEL LLENGUATGE MUSICAL
1. Títol:
Lipdub: Sóc Un Bolet
2. Edat:
6 anys.
3. Durada:
1 hora i 15 min.
4. Lloc:
Aula de psicomotricitat.
5. Objectius:
- Potenciar el llenguatge musical.
- Potenciar l’expressió.
- Potenciar el llenguatge corporal.
- Consolidar el ritme.
- Potenciar l’ús de la càmera de vídeo.
- Potenciar el treball en equip.
- Consolidar l’ús del projector.
6. Descripció:
Realització d’un lipdub.
Un lipdub és un vídeo musical realitzat per un grup de persones que sincronitzen els llavis, gestos i moviments. Es sol realitzar en una toma, i els participants fan playback. El fet de que es tracti d’un pla seqüència fa molt fàcil el procés. Un bon lipdub ha de tenir les característiques següents: espontaneïtat, autenticitat, participació i diversió.
Exemples:
http://www.youtube.com/watch?v=l3s3rb05dhw
http://www.youtube.com/watch?v=0b0EUQMset4&feature=related
7. Activitat:
7.1 Preparació/Motivació:
Els hi recordem als infants que estem treballant l’unitat didàctica del bosc. Els motivem i ambientem. Preguntem quines cançons coneixen sobre el bosc, ja sigui d’animals, fulles, fruits o el que puguem trobar en un bosc.
Nosaltres proposarem la cançó “ Sóc un bolet” i els hi explicarem que farem un lipdub.
7.2 Desenvolupament:
Expliquem als infants que hauran de ballar i fer veure que canten la cançó que tant els hi agrada de “Sóc un bolet” en silenci (Playback). També els hi expliquem que els gravarem amb vídeo, i que hauran de sortir davant la càmera quan l’educador/a els indiqui.
Aquesta activitat es realitza a l’aula de psicomotricitat perquè és més gran que l’aula- classe, i poden sortir des de diferents angles.
Un cop realitzat el lipdub, el veurem tots junts a classe amb el projector.
Si obtenim un bon resultat del lipdub, aquest podrà ser penjant a la web de l’escola.
8. Material i recursos:
- Càmera de vídeo.
- Reproductor de música.
- Projector.
- Web:
http://www.youtube.com/watch?v=Yluk5PXFqgU
ACTIVITAT DEL LLENGUATGE LÒGIC- MATEMÀTIC.
1. Títol:
El bosc.
2. Edat:
4 anys.
3. Durada:
1 hora
4. Lloc:
Aula d’nformàtica.
5. Objectius:
- Consolidar les punts d’orientació: dalt /abaix, costat/ davant.
- Potenciar els atributs (colors).
- Consolidar el concepte de nombre.
- Potenciar el llenguatge lògic matemàtic
- Potenciar l’ús d’ordinadors.
- Millorar la motricitat fina amb l’ús del ratolí.
6. Descripció:
Col•locar les indicacions donades pel l’educador/a correctament en el paisatge.
7. Activitat:
7.1 Preparació/Motivació:
Els hi recordem als infants que estem treballant l’unitat didàctica del bosc.
Cada infant s’haurà d’assentar davant d’un ordinador. Com a màxim pot haver-hi dos infants per ordinador.
Nosaltres, prèviament els hi haurem obert el programa Paint, en el qual hi haurà una imatge d’un bosc.
La imatge és la següent:
7.3 Desenvolupament:
...